Starcie Joego Bidena i Donalda Trumpa. Jeden położył drugiego na łopatki. Przykro było na to patrzeć

Takiej jatki nie spodziewał się chyba nikt. Prezydencka debata między Joem Bidenem a Donaldem Trumpem przejdzie do historii jako moment, w którym w posadach zatrzęsła się cała struktura Partii Demokratycznej. Trump znów udowodnił, że jego potencjalne zwycięstwo to zła wiadomość dla NATO, Ukrainy, a co za tym idzie — również Polski. Pokazał jednocześnie, że jest efektownym politykiem. Demokratom pozostała tylko jedna nadzieja, jeden as w rękawie. Ale sięgnięcie po niego wymagałoby nie lada odwagi.Debaty prezydenckie w Stanach Zjednoczonych to kwintesencja politycznego spektaklu. W tej grze nie chodzi o merytoryczne zwycięstwo, ale o wrażenie. A to od zawsze był atut Donalda Trumpa.Od wielu lat Trump potrafił zrobić wokół siebie show i właśnie to postanowił uczynić tym razem — pokazać wszystkim i przypomnieć, dlaczego osiem lat temu pokonał Hillary Clinton. Teraz przyjął pozycję atakującą i było jasne, że wyprowadzi potężne ciosy, bo za wszelką cenę chce rewanżu na Bidenie. Trump poczuł krew.A Joe Biden postanowił najwyraźniej… oddać walkę walkowerem. Dał okładać się Trumpowi w każdej kwestii. Nie podniósł nawet gardy… może nie licząc krótkich momentów, kiedy kaszląc, zasłaniał usta. Ale ci, którzy czekali na wspaniały bój, dostali raczej smutne starcie mistrza z pięściarzem, który już dawno powinien porzucić boks i nie pogrążać swoich osiągnięć.

Premier Tusk powołał nową Rzeczniczkę Małych i Średnich Przedsiębiorców

Premier Donald Tusk, na wniosek ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka, powołał Agnieszkę Majewską na Rzeczniczkę Małych i Średnich Przedsiębiorców. Zastąpiła na tym stanowisku Adama Abramowicza. Wcześniej była pełnomocniczką terenową Rzecznika MŚP w Gdańsku.- Jestem przekonany, że pani Agnieszka Majewska, jako Rzecznik MŚP, będzie podejmowała aktywne działania na rzecz przedsiębiorców. Będzie dla nich nie tylko wsparciem w codziennych sprawach, ale także łącznikiem i głosem między nimi a administracją rządową – stwierdził cytowany w komunikacie MRIT szef resortu Krzysztof Paszyk.Jak podał resort, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców powoływany jest na sześcioletnią kadencję przez premiera na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki.”Rzecznik MŚP ma chronić interesy mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Czuwać nad poszanowaniem zasady wolności działalności gospodarczej, bezstronności i równego traktowania oraz zasady uczciwej konkurencji” – zaznaczono w informacji.

Andrzej Duda dostał trzy godziny. Ekspert rzuca zupełnie nowe światło

– Czy Andrzej Duda będzie bardziej skuteczny w przekonywaniu Chin niż inni przywódcy? Szanse pewnie ma takie, jak nasi piłkarze na Euro, co nie znaczy, że nie należy próbować – ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską Radosław Pyffel, ekspert do spraw Azji w Instytucie Sobieskiego. Jak dodaje, rozmowa z Xi Jinpingiem to „być może najważniejsze trzy godziny w całej prezydenturze Dudy”.Prezydent Andrzej Duda kończy swoją wizytę w Chinach. W jej trakcie spotkał się m.in. z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Jak przekazała Kancelaria Prezydenta, podjęto porozumienia dotyczące współpracy w dziedzinie technologii, nauki czy eksportu polskiej żywności. Chodzi m.in. o możliwość sprzedaży drobiu w Chinach.

Wybory we Francji doprowadzą do kryzysu w UE? Ostrzeżenie z USA

„Wybory we Francji mogą przynieść Unii Europejskiej śmiertelne zagrożenie” – ocenia komentator „Financial Times”. Ostrzega, że program gospodarczy skrajnych ugrupowań politycznych grozi kryzysem finansowy. Ewentualna ich wygrana może – w najlepszym przypadku – zdestabilizować kraj na długie miesiące.
Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł, że „Europa jest śmiertelna”, ale wkrótce potem doprowadził w swoim kraju do przedterminowych wyborów, które „mogą pogrążyć całą UE w śmiercionośnym kryzysie” – pisze Gideon Rachman, główny komentator spraw zagranicznych dziennika „Financial Times”.

Orlen chce sprzedać spółkę Polska Press. „Absolutnie niepotrzebna”

Orlen planuje sprzedać swoją medialną spółkę zależną, a jego nowy prezes stara się pokazać inwestorom, że strategia grupy nie podlega już wpływom politycznym – pisze „Financial Times”.To pierwszy wywiad Ireneusza Fąfary dla „Financial Times” od objęcia stanowiska prezesa Orlenu w kwietniu. – Muszę podkreślić, że spółka medialna Polska Press jest nam [Orlenowi – przyp. red.] absolutnie niepotrzebna. Będziemy szukać inwestora, który będzie w stanie kupić ją od nas po uczciwej cenie – stwierdził.

PSL krytykuje pomysł Lewicy. „Zgody po prostu nie będzie”

W rządzie trwają rozmowy dotyczące związków partnerskich. Projekt w tej sprawie przygotowała Lewica. Tymczasem PSL utrzymuje, że jeśli dojdzie do głosowania w Sejmie, to w partii nie będzie obowiązywała dyscyplina. Miłosz Motyka (PSL) przypomniał w programie „Tłit” Wirtualnej Polski, że umowa koalicyjna nie obejmuje związków partnerskich. – Wielkich kontrowersji nie budzi kwestia związana z ułatwieniem dotyczącym dziedziczenia, dostępności do dokumentacji medycznej czy kwestii prawnych.

Wielki bank znika z polskiego rynku. Będą kolejne zwolnienia

Brytyjski bank NatWest poinformował o zakończeniu działalności na polskim rynku. Z przekazanych w środę informacji wynika, że instytucja ta zamknie działalność do końca 2025 r. Redukcja zatrudnienia zostanie przeprowadzona dwuetapowo, a ostatecznie 1600 polskich pracowników straci pracę. Bank zamierza utworzyć nowe miejsca pracy za granicą, w tym m.in. w Indiach oraz Wielkiej Brytanii.
Powołując się na informacje przekazane przez rzecznika brytyjskiego banku, Reuters podaje, że NatWest podjął decyzję o zakończeniu swojej działalności w Polsce. Większość z 1600 zwalnianych pracowników zatrudniona jest w wydziale ds. przestępstw finansowych.