Unia podejmie historyczną decyzję. Już oskarżono ją o „zdradę”

W piątek 4 października kraje Unii Europejskiej mają głosować ws. nałożenia ceł na import samochodów elektrycznych z Chin – wynika z ustaleń Bloomberga. Chiny mocno się tym cłom sprzeciwiają, dostęp do europejskiego rynku jest dla nich kluczowy.
Jakiś czas temu Unia Europejska przeprowadziła dochodzenie ws. subsydiowania wyprodukowanych w Chinach samochodów elektrycznych, które trafiają m.in. na europejski rynek. Po zakończeniu dochodzenia Komisja Europejska stwierdziła, że Chiny dofinansowują produkcję samochodów elektrycznych, dzięki czemu mogą sprzedawać samochody po sztucznie zaniżonych cenach. Wzbudziło to w Unii obawy, że europejski przemysł motoryzacyjny stanie się kolejną branżą, która nie poradzi sobie z nieuczciwą konkurencją ze strony Chin. Obecnie np. 90 proc. paneli fotowoltaicznych sprzedawanych w UE pochodzi z Państwa Środka.

Jakie podatki płaci InPost, a jakie niemiecki DHL? Rafał Brzoska opublikował „listę wstydu”

Właściciel InPostu w nagraniu opublikowanym na platformie X odniósł się do podatkowej „listy wstydu”. Rafał Brzoska zwrócił uwagę na niskie podatki płacone w Polsce m.in. przez niemiecką firmę kurierską DHL. – To kolejny rok, w którym nasza firma płaci większy podatek niż cała konkurencja razem wzięta i to 2,5 razy więcej – przekazał. Do sprawy odniósł się minister finansów Andrzej Domański. „InPost w 2023 roku odprowadził do polskiego budżetu rekordowe 250 mln zł z tytułu podatku dochodowego CIT” – poinformował założyciel i prezes InPostu Rafał Brzoska w nagraniu opublikowanym na platformie X. „To stanowi aż 4,7 proc. naszych przychodów” – dodał.

Donald Trump krytykuje Ukrainę. Twierdzi, że powinna „trochę się poddać”

– To kraj, który został unicestwiony, nie da się go odbudować. Odbudowa zajmie setki lat, nie ma wystarczająco dużo pieniędzy, nawet jeśli cały świat się zjednoczy – przekonywał Donald Trump, krytykując brak zaangażowania ukraińskiego rządu w celu nawiązania porozumienia z Rosją. Jak stwierdził, nawet najgorsza umowa byłaby lepsza od śmierci tysięcy ludzi.Donald Trump, który wielokrotnie przekonywał, że gdy tylko zostanie prezydentem, zakończy wojnę w Ukrainie „w jeden dzień”, wygłosił wystąpienie, w którym wskazał pośrednio, że tragedia, z jaką mierzy się kraj, jest wynikiem złych decyzji podejmowanych przez rząd w Kijowie.

Afera RARS. „Nazywam się Justyna Gdańska. Wstydzę się i bardzo żałuję”

– Pragnę przeprosić za swoje postępowanie. Wiem, że zawiodłam – mówi Wirtualnej Polsce Justyna Gdańska. Była dyrektorka działu zakupów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych udzieliła pierwszego wywiadu po opuszczeniu aresztu. Opisuje, jaka była jej rola w jednej z największych afer pod rządami PiS.apewnienie rezerw żywności, leków, sprzętu i paliwa na wypadek wojny lub sytuacji kryzysowych jak np. pandemia COVID-19 – za to m.in. odpowiada Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Agencja powołana za rządów PiS w grudniu 2020 roku podlegała premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Prezesem agencji został Michał K. bliski współpracownik Mateusza Morawieckiego.W przeszłości K. pracował jako menedżer w banku BZ WBK (obecnie Santander), którym kierował wówczas Morawiecki, a po objęciu władzy przez PiS był zatrudniony w państwowym PKO BP oraz Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Sądny dzień dla kebaba. Dziś decyzja Komisji Europejskiej

Turcja żąda, aby döner kebab miał status chroniony w Unii Europejskiej (UE). Przeciwko są Niemcy, którzy uważają, że „należy zachować różne metody przygotowywania tego dania”, bo odzwierciedla to różnorodność kraju. Komisja Europejska ma czas do 24 września, aby podjąć decyzję w tej sprawie.Portal euronews.com podaje, że jeśli KE uzna, że 11 zastrzeżeń do wniosku jest zasadnych, to Niemcy i Turcja dostaną sześć miesięcy na wypracowanie kompromisu.

Bat na pijanych piratów. Rewolucyjny pomysł resortu sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie do katalogu przestępstw zabójstwa drogowego oraz konfiskatę auta za niestosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdu – donosi „Rzeczpospolita”. O to, by zabójstwo drogowe pojawiło się w polskim prawie, od dawna walczą aktywiści. Według „Rzeczpospolitej” plany wprowadzenia do katalogu przestępstw zabójstwa drogowego, a także konfiskaty auta, to efekt tragicznego wypadku ze skutkiem śmiertelnym na warszawskiej Trasie Łazienkowskiej sprzed tygodnia, spowodowanego przez kierowcę, któremu sądy wielokrotnie odbierały uprawnienia do prowadzenia auta.

Fala coraz większa. Do Wrocławia jedzie U.S. Army

Powódź 2024. Trwa walka o obronę Wrocławia. Do stolicy Dolnego Śląska dotarła fala kulminacyjna. Wcześniejsze prognozy okazały się błędne. Najnowsze prognozy wskazują, że poziom wody na wodowskazie Trestno osiągnie 645 cm. Wojsko w nocy umacniało wały przy użyciu śmigłowców Mi-17. „Świetna robota. Walka o Wrocław trwa. Dziś ramię w ramię z Wojskiem Polskim będzie też U.S. Army” – poinformował wiceszef MON Cezary Tomczyk. Poziom wody na stacji Trestno to 641 cm. Trend wciąż jest rosnący. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.