Autoryzacja, nadzór komisaryczny, kij na dyrektorów. Jaka przyszłość szpitali?
Reforma szpitali ma zrestrukturyzować szpitalnictwo w Polsce, a na rewolucji mają zyskać zarówno pracownicy ochrony zdrowia, jak i pacjenci. O tym, czy tak się rzeczywiście stanie i kto na zmianach straci, mowa będzie na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach 3 marca.
Reforma szpitali na HCC 2022, Czy rewolucja w szpitalnictwie się uda?
Reforma szpitali to planowana przez rząd systemowa reforma szpitalnictwa. Ma ją wprowadzić ustawa o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, której projekt i założenia przedstawił pod koniec ubiegłego minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Zawiera pewien zestaw regulacji, który w rożnych sferach ma doprowadzić do tego, że system szpitalnictwa będzie i w lepszej kondycji finansowej, z drugiej strony będzie zapewniał taką jakość świadczenia, takie usługi, które będą z punktu widzenia pacjenta oceniane pozytywnie. Głównym założeniem tego projektu jest również to, że chcemy bardzo sprofesjonalizować zarządzanie szpitalami, bo widzimy, że także w tym obszarze jest potencjał do poprawy – wyjaśnił.
Reforma zakłada m.in. kategoryzację szpitali oraz powołanie Agencji Rozwoju Szpitali. ARS będzie, między innymi: dzieliła środki europejskie na modernizację szpitali, pomagała placówkom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, a także decydowała o podziale szpitalu na kategorie od A do D, według ich sytuacji ekonomicznej. Projekt przewiduje także wprowadzenie egzaminów państwowych dla menedżerów szpitali.
Główne założenia programu reformy szpitali, które wymienił minister zdrowia to:
Agencja Rozwoju Szpitali
profesjonalizacja kadry zarządzającej
modyfikacja systemu finansowania szpitalnictwa
Reforma konieczna, ale budzi obawy. Kto zyska? Debata na HCC 2022
Z tym, że reforma jest konieczna, w środowisku nikt nie dyskutuje, natomiast dyskusję wywołują już konkretne rozwiązania proponowane przez resort zdrowia.
O tym, kto na reformie zyska, kto straci będzie mowa na VII Kongresie Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach 3 marca (HCC odbywa się 3 i 4 marca 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym).
Tego dnia (start o godz. 12.) odbędzie się sesja „Szpitalnictwo w czasach rewolucji”, poświęcona przyszłości polskich szpitali w kontekście dwóch dokumentów:
Projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa
Projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta
W agendzie dyskusji są m.in.:
Planowane zadania Agencji Rozwoju Szpitali i cele kategoryzacji placówek
Czy przewidywane mechanizmy restrukturyzacyjne poprawią rentowność szpitali i ich stabilność finansową?
Dyskusja o kryteriach oceny jakości funkcjonowania szpitali
W debacie wezmą udział
Jerzy Friediger, członek Prezydium, Naczelna Rada Lekarska, dyrektor, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie
Gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie
Aniela Hejnowska, General Manager, IQVIA Poland
Andrzej Mądrala, Członek Rady Pracodawców RP, Przewodniczący Platformy „Zdrowe Zdrowie” Pracodawców RP, Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Centrum Medycznego MAVIT Sp. z o.o
Piotr Nowicki, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu
prof. Krystian Wita, p.o. zastępcy dyrektora ds. lecznictwa, kierownik, Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, Górnośląskie Centrum Medyczne im. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii
Mariusz Wójtowicz, prezes zarządu, Szpital Miejski w Zabrzu Sp. z o.o., prezes zarządu, Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego
źródło: rynek zdrowia.pl