Donald Tusk zapowiedział wezwanie KE do sankcji przeciwko Rosji i Białorusi

– Przed chwilą poinformowałem panią premier, że zwrócę się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały wzywającej KE do nałożenia pełnych sankcji na produkty rolne i żywnościowe rosyjskie i białoruskie – zapowiedział w poniedziałek Donald Tusk.- Wsparcie wobec Ukrainy jest ważne i chyba najważniejsze w danej chwili, ale również ważna jest nasza postawa, zwiększenie możliwości obronnych – powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji z Donaldem Tuskiem premier Litwy Ingrida Szimonyte.Dodała, że „tylko wspólnie możemy być silni”. Zapewniła o ścisłej współpracy między państwami. Donald Tusk podkreślił, że „to nie przypadek”, że odwiedza Wilno jako jedną z pierwszych stolic. – Szczególnie w dobie agresji rosyjskiej współpraca to najwyższy priorytet – uznał premier.

Tusk podjął decyzję. Chcę wystąpić do KE ws. sankcji

– Po wstąpieniu Finlandii i Szwecji do NATO (…) mamy oboje z panią premier przekonanie, że współpraca polsko-litewska może nadawać dobre tempo dobrej współpracy państw tego regionu przede wszystkim w kontekście bezpieczeństwa – stwierdził Tusk.Przyznał, że „długo” wyjaśniał litewskiej premier sytuację dotyczącą problemów związanych z rolnictwem. – Przed chwilą poinformowałem panią premier, że zwrócę się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały wzywającej KE do nałożenia pełnych sankcji na produkty rolne i żywnościowe rosyjskie i białoruskie – zapowiedział Donald Tusk.- Jestem przekonany, że wspólna europejska decyzja będzie bez porównania skuteczniejsza niż indywidualne decyzje państw regionu – stwierdził szef polskiego rządu.Zaznaczył, że chodzi tu zarówno o „urealnienie i wzmocnienie” sankcji w związku z atakiem Rosji na Ukrainę oraz o współpracę Białorusi z Rosją. – Chodzi także o bardziej efektywną ochronę europejskiego, litewskiego, polskiego rynku rolnego i produktów spożywczych, które znalazły się pod wielką presją. Nie ulega wątpliwości, że jednym z głównych zadań jest pełne odblokowanie możliwości eksportu produktów Ukrainy do państw trzecich, tych, które były tradycyjnymi odbiorcami – stwierdził Tusk.

I zaznaczył, że solidarność „Polski i Litwy w przypadku agresji nie ulega żadnej wątpliwości”.

Premier przybył w poniedziałek rano do Wilna z jednodniową wizytą, w trakcie której spotkał się najpierw z premier Litwy Ingridą Szimonyte, a następnie będzie rozmawiać z prezydentem tego kraju Gitanasem Nausedą.

źródło: wp.pl