Prof. Elżbieta Starosławska pośmiertnie odznaczona za wybitne zasługi dla onkologii i ochrony zdrowia

Wieloletnia dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, lekarz onkolog prof. Elżbieta Starosławska spoczęła w sobotę, 9 marca, na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju onkologii i ochrony zdrowia”.
We mszy świętej w Archikatedrze Lubelskiej, której przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, uczestniczyli członkowie rodziny, przedstawiciele władz, a także personel medyczny i pacjenci.

– Ponad 45 lat przepracowała w jednym szpitalu. 4 marca, po kilku dniach choroby, która przyszła nagle, wśród najbliższych zasnęła w Panu. Do tego momentu była duchowo i sakramentalnie przygotowana. Wierzymy i ufamy, że za tyle wyświadczonego dobra i cierpienia, poświęcenia dla doświadczonych chorobą nowotworową pacjentów, otwierają się teraz dla niej podwoje domu Ojca – mówił podczas homilii biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej Mieczysław Cisło.

W imieniu społeczności pracowników COZL zabrała głos zastępca lekarza kierującego oddziałem onkologii klinicznej dr n. med. Bożena Kukiełka-Budny. Podkreśliła, że prof. Starosławska, kosztem życia osobistego i rodzinnego, skupiła się na niesieniu pomocy chorym, a Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej było jej drugim domem. Zwróciła uwagę, że profesor utworzyła wysokospecjalistyczny ośrodek, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny i zatrudniający profesjonalną kadrę, gdzie pacjenci leczeni są zgodnie z najnowszymi standardami.

– Była osobą pełna energii, o niezwykłej empatii i charyzmie. Jej wiedzy naukowej i olbrzymieniu doświadczeniu towarzyszyła niezwykła intuicja lekarska, którą podziwialiśmy. Z ogromnym zaangażowaniem i determinacją walczyła o zdrowie i życie każdego pacjenta – zaznaczyła.

Podczas uroczystości prof. Starosławska została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju onkologii i ochrony zdrowia”.

Elżbieta Starosławska urodziła się w Jarosławiu (woj. podkarpackie), ukończyła studia na Akademii Medycznej w Lublinie, tytuł profesora uzyskała w 2013 r. Od 2006 r. – z przerwą – kierowała Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, jednym z największych ośrodków onkologicznych w Polsce, który za jej kadencji został rozbudowany i zmodernizowany.
W 2011 r. prof. Starosławska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 r. – Medalem Prezydenta Miasta Lublin, w 2023 r. – Złotym Medalem Sapientia et Veritas za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej. Papież Benedykt XVI odznaczył ją Rycerskim Orderem Świętego Sylwestra.

Prof. Starosławska była członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, Komitetu Polityki Naukowej przy Ministrze Edukacji i Nauki, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii klinicznej i lekarzem kierującym oddziałem onkologii klinicznej. Otrzymała honorowe obywatelstwo Jarosławia i tytułu Ambasadora Województwa Lubelskiego.

źródło:puls medycyny.pl