Antykoncepcja awaryjna na receptę?

Planowanie rodziny dla każdego z nas jest bardzo istotną i osobistą kwestią, dlatego priorytetem jest dostęp do antykoncepcji i możliwość jej wyboru. Pary starające się o dzieci w wybranym przez siebie terminie często spotyka wiele przeciwności, najczęściej są to problemy z płodnością, a także te natury materialnej.

Problem pojawia się również wtedy kiedy mamy utrudniony dostęp do tak zwanej antykoncepcji awaryjnej. Poprawa sytuacji materialnej zależy głównie od nas, natomiast na dwa pozostałe problemy tj. płodność i antykoncepcja awaryjna – wpływu nie mamy.

Problem płodności w Polsce

Wskaźnik dzietności w Polsce nadal utrzymuje się na bardzo niskim poziomie – 1,33, a współczynnik dzietności zapewniający zastępowalność pokoleń wynosi około 2,1. Podobna sytuacja ma miejsce w wielu krajach Europy Zachodniej, co gorsze problem stale się pogłębia i zdaniem ekspertów zmiany na lepsze nie widać. Jakie czynniki mają wpływ na spadek wskaźnika dzietności? Należą do nich na pewno:

  • używki
  • stres
  • przebyte w dzieciństwie choroby
  • przyjmowane leki i metody terapeutyczne
  • czynniki środowiskowe – zanieczyszczenie środowiska
  • choroby układowe – cukrzyca, nowotwory
  • choroby cywilizacyjne – otyłość

Czynnik męski i żeński

Wśród par starających się o dziecko tak zwany czynnik męski i żeński wpływający na płodność występuje najczęściej po równo. W przypadku mężczyzn można stosować leczenie w postaci suplementów diety, które zawierają antyoksydanty poprawiające jakość nasienia, co potwierdzają badania kliniczne. Na polskim rynku występuje kilka wariantów takich suplementów i są one dostępne bez recepty.

W przypadku kobiet leczenie problemów z płodnością jest znacznie bardziej skomplikowane, wymaga konsultacji i leczenia lekarskiego. Problemy z płodnością nie odnoszą się zupełnie do bezpłodności, bo wtedy niezależnie od płci wymagane jest podjęcie innych działań, takich jak leczenie poprzez naprotechnologię lub zastosowanie metody in vitro.

Należy pamiętać, że z niektórymi przyczynami problemów z płodnością możemy sobie poradzić sami, na przykład ograniczając używki, dbając o swoją dietę, uprawiając sport i oczywiście unikając stresu.

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja wymaga odpowiedniej edukacji, ponieważ przy nieprawidłowym stosowaniu może źle wpłynąć na naszą płodność, a nawet przyczynić się do bezpłodności. W Polsce antykoncepcję hormonalną stosuje już 22% kobiet, obecnie jest to jedna z najpowszechniejszych metod planowania rodziny.

„Tabletki / pigułki dzień po” to chyba najbardziej popularne określenia – slogany na antykoncepcję awaryjną. Na rynku dostępna jest już tabletka antykoncepcyjna, nazywana nowoczesną – „ella – One”, którą kobiety mogą stosować w nagłych wypadkach. Przeciwnicy tabletki rozpowszechniają wiele mitów na temat negatywnego wpływu na zdrowie kobiety. Trzeba podkreślić, że tabletka nie ma działania wczesnoporonnego i nie wpływa negatywnie na zagnieżdżanie się zarodka.

Ponadto jest to jedyna tabletka antykoncepcji doraźnej w Europie, która może opóźnić jajeczkowanie nawet tuż przed jego wystąpieniem. „ella – One” ma bardzo korzystny profil bezpieczeństwa, działania niepożądane występują bardzo rzadko. Istotny jest również fakt, że „elle – One” nie powoduje przerwania istniejącej ciąży, wykazały to liczne badania kliniczne. W 2014 roku Komisja Europejska na podstawie rekomendacji EMA zmieniła status leku na dopuszczone do sprzedaży bez recepty, według EMA tabletki mogą być „stosowane bezpiecznie i skutecznie bez potrzeby uzyskania recepty”. Obecnie ‘’ella-One’ w większości krajów UE jest sprzedawana bez recepty, także na Malcie, która uznawana jest za jeden z najbardziej katolickich krajów Unii Europejskiej.

Tabletka antykoncepcyjna zrewolucjonizowała podejście do planowania rodziny zarówno w Polsce jak i na świecie, dlatego warto zadbać, o jakość stosowanych środków i bezpieczeństwo przyszłych matek, dopuszczając tylko bezpieczne i przebadane preparaty do powszechnego użytku.

źródło: magazynvip.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *