Bezpłatna antykoncepcja dla kobiet poniżej 25. roku życia. Projekt Trzeciej Drogi już w Sejmie
Bezpłatny dostęp do środków antykoncepcyjnych dostępnych na rynku – dla kobiet poniżej 25. roku życia, a dla kobiet powyżej tego wieku umożliwienie korzystania z refundowanej antykoncepcji w zakresie szerszym niż dotychczas – zakłada złożony w Sejmie przez Trzecią Drogę projekt noweli ustawy.
O zamiarze zgłoszenia przez Trzecią Drogę projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych informowała na konferencji prasowej w Sejmie posłanka Ewa Szymanowska (Polska 2050-TD), która jest przedstawicielką wnioskodawców projektu.
„Chcemy złożyć projekt w sprawie antykoncepcji tak, by kobiety do 25. roku życia miały do niej bezpłatny dostęp, by mogły świadomie planować rodzicielstwo. Uważamy, że ten projekt jest bardzo ważny i bardzo potrzebny kobietom” – podkreśliła Szymanowska.
Bezpłatna antykoncepcja dla kobiet poniżej 25. roku życia. Projekt Trzeciej Drogi już w Sejmie
W uzasadnieniu projektu zwrócono uwagę, że od wielu lat potrzeby zdrowotne kobiet dorosłych i małoletnich pozostają niezaspokojone.
„Od momentu radykalizacji prawa aborcyjnego sytuacja kobiet jeszcze się pogorszyła, zmalało ich poczucie bezpieczeństwa. Nie podjęto adekwatnych działań dla zapewnienia dobrego zdrowia kobiet, zaniechano dyskusji o potrzebie zmian w dotyczącym zdrowia kobiet obszarze publicznego sektora ochrony zdrowia” – czytamy.
„Wnioskodawcy proponują, by kobiety do 25. roku życia objęto bezpłatnym dostępem do środków antykoncepcyjnych dostępnych na rynku, zaś kobietom powyżej 25. roku życia dano możliwości korzystania z refundowanej antykoncepcji w zakresie szerszym niż dotychczas” – podkreślono w uzasadnieniu.
W piątek (23 lutego) na konferencji prasowej w Sejmie politycy Trzeciej Drogi (PSL i Polska2050) poinformowali także o złożeniu w Sejmie projektu ustawy w sprawie aborcji; odwraca on – jak mówili politycy tej koalicji – „haniebny wyrok TK z 2020 r., po którym Polki i Polacy wyszli na ulicę i powiedzieli – dość”. Politycy TD zapowiedzieli też wniosek dot. referendum w tej sprawie.
źródło: puls medycyny.pl