CBA weszło do Orlenu. Spółka zabiera głos
CBA weszło do siedziby Orlenu – dowiedział się Polsat News. Media informowały wcześniej o przeszukaniu gabinetów najważniejszych osób w koncernie, w tym Daniela Obajtka. Informacjom o przeszukaniach zaprzecza biuro prasowe spółki, które wydało komunikat w sprawie.”Nie potwierdzamy informacji dotyczących rzekomego przeszukania pomieszczeń w spółce Orlen przez CBA” – podało Biuro Prasowe Orlen. To odpowiedź na medialne doniesienia, według których agenci Centralnego Biura Śledczego weszli do siedziby spółki i przeszukali gabinety najważniejszych osób w koncernie.
„Przedstawiciele ORLEN na bieżąco współpracują z wieloma instytucjami i organami. Takie spotkania są regularne i mają charakter rutynowy” – twierdzi spółka w komunikacie.
Informację o wejściu agentów CBA do siedziby potwierdził Polsat News. Aktualnie na miejscu trwają czynności operacyjne.
Agenci CBA w Orlenie. Mieli przeszukać biura Daniela Obajtka
Wcześniej informację o przeszukaniu gabinetów najważniejszych osób w koncernie podało Radio Zet. Agenci mieli wejść m.in. do biura prezesa Daniela Obajtka.”Z naszych informacji wynika, że zabezpieczane są dokumenty komputery i inne elektroniczne nośniki informacji. Śledztwo CBA prowadzone jest w sprawie powoływania się na wpływy, ale nie znamy szczegółów okoliczności” – twierdziło Radio Zet.
Możliwa zmiana władz w Orlenie
W ostatnich tygodniach w mediach trwały spekulacje dotyczące możliwych zmian w spółce, w której blisko połowa udziałów należy do Skarbu Państwa. Na 6 lutego spółka zaplanowała nadzwyczajne zebranie udziałowców. Akcjonariusze mają wówczas wyrazić m.in. zgodę na sprzedaż całości udziałów w spółce Gas Storage Poland na rzecz Gaz-System, państwowego operatora gazociągów przesyłowych. Wiele wskazuje, że tego dnia ze swoim stanowiskiem pożegnać może się prezes spółki – Daniel Obajtek. Przed wyborami parlamentarnymi prezes Orlenu deklarował, że sam odejdzie ze spółki w przypadku zmiany rządu.
– Sam odejdę, nie trzeba mi będzie nawet dziękować. Mam swój honor i mam swoją godność – stwierdził wiosną Daniel Obajtek. Do tej pory jednak ze stanowiska nie zrezygnował.
Pojawiły się spekulacje, że w razie usunięcia Obajtka ze stanowiska prezesem może zostać była wicepremier Elżbieta Bieńkowska. W przeszłości piastowała m.in. stanowiska ministra infrastruktury i komisarza UE ds. rynku wewnętrznego. Informacjom tym zaprzeczył premier Donald Tusk, który równocześnie zapewnił, że przy wyborach kolejnych władz spółek Skarbu Państwa organizowane będą transparentne konkursy.
źródło: interia.pl