Prof. Czupryniak: trudno zarobić na diabetologii, to się po prostu nie opłaca

Mamy sygnały, że ambulatoryjne specjalistyczne poradnie diabetologiczne w niektórych województwach, np. wielkopolskim, są zamykane, bo po prostu nie opłaca się ich prowadzić. Trudno zarobić na diabetologii – powiedział prof. Leszek Czupryniak. Z zadowoleniem przyjął więc wiadomość o wdrożeniu opieki koordynowanej w POZ nad pacjentem z cukrzycą.

5 lipca odbył się parlamentarny Zespół ds. Cukrzycy, którego tematem było wdrożenie opieki koordynowanej w POZ nad pacjentem z cukrzycą. Rozpoczął go Michał Dzięgielewski, dyrektor Departamentu Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia, który wyjaśnił ideę opieki koordynowanej:

– W zeszłym roku odeszliśmy od stawki kapitacyjnej i w to miejsce został zaproponowany model pieniędzy powiązany z konkretną formą opieki – w ramach opieki koordynowanej jest ustalany plan leczenia pacjenta, jego edukacji itd. Mówimy o modelu kompleksowego zaopiekowania się pacjentem.

Opieka koordynowana nad pacjentem z cukrzycą

Z kolei wątek opieki koordynowanej nad pacjentem z cukrzycą szczegółowo wyjaśniła prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej:

– Opieka koordynowana daje możliwość skorzystania z opieki kompleksowej, podczas której jest tworzony indywidualny plan opieki medycznej. To również większy dostęp do badań diagnostycznych. W opiece diabetologicznej mamy możliwość kontroli pacjenta pod kątem albuminurii i wskaźnika albumina, kreatynina, czyli badania moczu, które ocenia funkcje nerek pacjenta z cukrzycą. Jednym z najczęstszych powikłań cukrzycy jest przewlekła niewydolność nerek. Kolejne badanie to badanie dopplerowskie naczyń kończyn dolnych. U pacjentów z cukrzycą występują problemy z unaczynieniem, stopą cukrzycową – wymieniła ekspertka.

Dodała, że w ramach opieki koordynowanej w POZ jest możliwość skorzystania z konsultacji diabetologa, gdy np. pojawiają się wątpliwości dotyczące leczenia. Istotna jest również kwestia edukacyjna i konsultacji dietetycznych, co dla pacjentów z cukrzycą jest bardzo ważne.

1018 placówek POZ podpisało umowę na realizowanie opieki koordynowanej dla pacjentów z cukrzycą

Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia, poinformował, że w ciągu niecałych 10 miesięcy (od kiedy realizowany jest program) opieką koordynowaną zostało objętych 8,5 mln obywateli. Obecnie 25 proc. placówek POZ podpisało umowę z NFZ na realizację tego świadczenia (a rozpatrywane są kolejne wnioski ok. 250) – z czego 1018 podpisało umowę na realizowanie ścieżki diabetologicznej, a ogólnie na opiekę koordynowaną umowę podpisało 1450 placówek (na 6100 poradni POZ w Polsce). To dane z 30 czerwca.

Procedury diabetologiczne powinny być wyżej wycenione

Prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zwrócił uwagę, że szpitalnych oddziałów diabetologicznych jest niewiele, co jest związane z niską wyceną procedur diabetologicznych, choć powoli są podnoszone.

– Trudno zarobić na diabetologii, dlatego wiele szpitali nie tworzy oddziałów diabetologicznych, a wręcz zamyka, te które są. Mamy sygnały, że poradnie ambulatoryjne, specjalistyczne diabetologiczne w niektórych województwach, np. wielkopolskim, są zamykane, bo to się po prostu nie opłaca – powiedział prof. Leszek Czupryniak.

Z zadowoleniem przyjął więc wiadomość o opiece koordynowanej w POZ nad pacjentem z cukrzycą. W jego ocenie program ten jest dobrze pomyślany.

– Pacjenci z cukrzycą wymagają regularnego nadzoru. W POZ jest ogólny, ale to wystarczy. Opieka koordynowana w POZ daje lekarzowi bardzo dobre narzędzia, żeby swoją pracę wykonywać właściwie – powiedział ekspert.

Zwrócił też na braki kadrowe w diabetologii. Są województwa, gdzie ten problem jest naprawdę poważny, np. w woj. lubuskim.

Podał przy tym przykład w Holandii, gdzie 95 proc. pacjentów z cukrzycą typu 2 jest tylko pod opieką lekarzy POZ i “tam to działa”.

źródło; puls medycyny.pl