Sanepid zbadał kolejne próbki z Rzeszowa. Wnioski rozczarowują

Są nowe wyniki badań wody na Podkarpaciu, niestety wnioski rozczarowują. „Jednoznaczne potwierdzenie źródła zakażenia wymaga dalszego dochodzenia epidemiologicznego” – poinformował w czwartek sanepid. W trzech z dziewięciu próbek potwierdzono wysoki poziom bakterii legionella.

1. Sanepid ma nowe wyniki badań wody

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie podała kolejne wyniki badań próbek wody prowadzonych w związku z zakażeniami legionellozą.”Prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne i kolejne badania wody ciepłej oraz próbek pobranych od osób, które zachorowały, a miały kontakt jeszcze na początku sierpnia z potencjalnym czynnikiem chorobotwórczym. Z dziewięciu próbek wody ciepłej w trzech próbkach potwierdzono wysoki poziom bakterii legionella, a w czwartej jej wzrost” – poinformował w komunikacie sanepid.To nadal jednak za mało, by określić źródło zakażeń.

„Jednoznaczne potwierdzenie źródła zakażenia wymaga jednak prowadzenia dalszego dochodzenia epidemiologicznego. Bieżące dane epidemiologiczne na ten moment wskazują jedynie pojedyncze, nowe przypadki potwierdzonych zakażeń związanych z ogniskiem, czyli mamy do czynienia z wygaszaniem ogniska epidemii” – czytamy w komunikacie. Informacje o pierwszych próbkach z poniedziałku potwierdziły obecność bakterii w czterech z dziewięciu próbek, w tym w dwie zanieczyszczenie było na wysokim poziomie.

2. Będą kary za legionellę?

„W ramach naszych działań pracownicy epidemiologii współpracują również ze szpitalami na terenie województwa podkarpackiego m.in w zakresie utrzymania właściwej zgłaszalności wszystkich przypadków, prowadzenia szerokich wywiadów epidemiologicznych u osób chorych” – dodał w komunikacie sanepid.

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił w czwartek, że za systemy wodociągowe w Polsce odpowiadają samorządy, natomiast rząd odpowiada za nadzór nad inspekcją sanitarną, która te jednostki kontroluje. „My jako rząd odpowiadamy za nadzór nad Głównym Inspektoratem Sanitarnym i powiatowymi inspektoratami i one kontrolują samorządy w tej chwili. Nadzorujemy to i teraz właściwe wytyczne i kary, jeśli będzie to konieczne, będziemy nakładać na podmioty, które nie spełniły wymogów” – powiedział Müller w Programie III PR pytany, czy rząd podejmie nadzwyczajne działania w związki z zakażeniami legionellą.

źródło:portalabczdrowie.pl