Światowy Dzień Autyzmu na niebiesko
Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu, obchodzony 2 kwietnia, ma uświadomić i uwrażliwić społeczeństwo na problemy osób autystycznych. W wielu miejscach tego dnia wiele ważnych budynków będzie oświetlona na niebiesko.
Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym charakteryzującym się występowaniem nieprawidłowości w zakresie trzech sfer funkcjonowania człowieka: interakcji społecznych, komunikacji oraz zachowania. Autyzm jest zaburzeniem trwającym całe życie, ale jego objawy nie są stałe i zmieniają się wraz z rozwojem człowieka. Zaniedbanie choroby prowadzi do kalectwa i społecznej marginalizacji, stąd potrzeba edukacji społeczeństwa i rozpowszechniania wiedzy na temat samego autyzmu i sposobów przeciwdziałania jego negatywnym skutkom. Szacuje się, że w Polsce z autyzmem rodzi się 1 na ok. 160 dzieci.
Symbolem solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski, stąd pomysł globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko“. Tego dnia wiele ważnych budynków na całym świecie będzie oświetlona na niebiesko.
Światowy Dzień Autyzmu w Olsztynie
Również olsztyński Szpital Dziecięcy o godz. 19 na 2 godziny oświetli część swojej elewacji od ul. Żołnierskiej niebieskim światłem. Funkcjonuje tu regionalne Centrum Diagnostyki, Leczenia i Terapii Autyzmu, jak co roku aktywnie włączy się w obchody tego ważnego wydarzenia. Dodatkowo także w sobotę w godz. 17-19 dzieci będą mogły przyjść tu na bezpłatne profilaktyczne badanie słuchu z wykorzystaniem kabiny ciszy. Badanie adresowane jest do dzieci powyżej 4 roku życia.
W Łodzi z Fundacją Jaś i Małgosia
Partnerem akcji organizowanej przez Fundację Jaś i Małgosia został Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W sobotę od godz. 19.30 budynek Rektoratu przy ul. Kościuszki 4 rozbłyśnie na niebiesko. W Centrum Handlowym Manufaktura w Łodzi przez cały dzień (2 kwietnia) będzie można spotkać wolontariuszy Fundacji JiM, a 20.00 odbędzie się wielki finał akcji. Dodatkowe informacje dot. akcji Polska na niebiesko i udziału UM w Łodzi znajdują się na stronie www.umed.pl oraz www.jim.org/PolskaNaNiebiesko.
źródło: pulsmedycyny.pl