Zmarł Stephen Hawking, światowej sławy atrofizyk zmagający się z SLA
Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł w środę (14 marca) w wieku 76 lat. Hawking cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne (SLA) i był częściowo sparaliżowany. Z chorobą tą przeżył ponad 50 lat, co było swego rodzaju fenomenem medycznym.
O śmierci uczonego poinformowały jego dzieci w opublikowanym przez agencję Press Association oświadczeniu: „Jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku śmiercią naszego uwielbianego ojca. Był wielkim uczonym i niezwykłym człowiekiem którego spuścizna przetrwa wiele lat”.
Stephen Hawking urodził się 8 stycznia 1942 roku. Był synem biologa z zakresu medycyny tropikalnej. Dorastał w Londynie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Oksfordzkim. Krótko po tym, jak rozpoczął pracę badawczą w czasie pracy na Uniwersytecie Cambridge, dowiedział się o chorobie.
„Uświadomienie sobie, że ta nieuleczalna choroba najprawdopodobniej zabije mnie w ciągu kilku lat, była dla mnie szokiem” – pisał we wspomnieniach. Po latach okazało się, że te rokowania się nie sprawdziły, a ogromna wola życia i działania medyczne sprawiły, że żył jeszcze ponad pół wieku.
Kiedy stan zdrowia Hawkinga znacząco się pogorszył, porozumiewał się za pomocą syntezatora mowy i poruszając brwiami, poruszał się na specjalnie zaprojektowanym dla niego wózku inwalidzkim.
W pamiętniku „Moja krótka historia” z 2013 roku napisał, że choroba sprawiła, że pracował ciężej. Opisał w nim także moment, kiedy dowiedział się o chorobie. „Poczułem, że to bardzo niesprawiedliwe. Dlaczego to stało się mnie” – wspominał. – „W tamtym momencie myślałem, że moje życie dobiegło końca. Nie miałem świadomości swojego potencjału. Dzisiaj, 50 lat później, jestem dość usatysfakcjonowany swoim życiem”.
Hawking był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie, sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. Jego książka „Krótka historia czasu” trafiła na listę bestsellerów „Sunday Timesa” i utrzymywała się na niej przez 237 tygodni.
W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej Hawking zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, w tym zwłaszcza tzw. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.
źródło: Rynek Zdrowia