Znamy kandydatów na ministrów: Łukasz Szumowski nadal będzie kierował resortem zdrowia

Łukasz Szumowski nadal będzie kierował Ministerstwem Zdrowia – poinformował podczas piątkowej (8 listopada) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając proponowany skład nowego rządu.

Przypomnijmy, że że tekę szefa resortu zdrowia prof. Łukasz Szumowski przejął w styczniu 2018 roku – w ramach ówczesnej rekonstrukcji rządu – po Konstantym Radziwille.

Podczas kampanii wyborczej minister Szumowski (uzyskał mandat poselski) zapewniał o kontynuacji i ewolucyjnym wprowadzaniu kolejnych systemowych rozwiązań w opiece zdrowotnej. W trakcie wyborczej konwencji PiS 28 września br. Łukasz Szumowski zapowiadał swoją „piątkę” dla zdrowia:

  • „W 2024 wydamy 160 mld zł na zdrowie, czyli dwa razy więcej na zdrowie niż za czasów PO-PSL”
  • Utworzymy „Fundusz Modernizacji Szpitali”
  • Wprowadzimy „pakiet badań kontrolnych dla każdego Polaka”
  • Wdrożymy „koordynowaną opiekę nad seniorami i osobami niesamodzielnymi w każdym powiecie”
  • Przeznaczymy „miliard złotych na najnowocześniejsze centrum onkologii w Europie”.

O kandydacie na ministra

Łukasz Szumowski (ur. w 1972 r.) w 1997 r. ukończył studia medyczne. Rok później rozpoczął pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. W 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 r. – doktora habilitowanego nauk medycznych.

Od 2011 r. kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od listopada 2016 r. pełnił w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego funkcję podsekretarza stanu. W 2016 r. otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy tytuł profesora.

W tegorocznych jesiennych wyborach parlamentarnych był liderem listy PiS w płockim okręgu nr 16. Otrzymał 35,798 tys. głosów poparcia (9,66 proc. z 370,561 tys. oddanych ważnych głosów) i uzyskał mandat posła. Komentując ten wynik, zadeklarował z rozmowie z PAP, że jest gotowy kontynuować pracę w rządzie, bo traktuje ją jak swego rodzaju misję.

Po pierwsze ciągłość

Na pytanie Rynku Zdrowia zadane podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w marcu 2019 r. w Katowicach, jaki będzie kluczowy kierunek zmian w ochronie zdrowia w przyszłej kadencji parlamentu (jeśli PiS wygrałoby wybory), minister Szumowski odpowiedział:

– Co jest kluczowe? Oczywiście ciągłość. Ale przede wszystkim ocena efektów leczenia, która wiąże się m.in. z dostępnością. Jeżeli popatrzymy z perspektywy pacjenta, wolałbym mieć jedną operację, ale skuteczną, niż dostęp do kilku – wyjaśniał.

Dodał, że dostępność trzeba definiować z punktu widzenia pacjenta. Według Szumowskiego to „prawo do tego, by mieć dobrą jakość leczenia w rozsądnym terminie”. – Myślę, że przy zwiększonych nakładach, informatyzacji, ocenie efektów – jest to realne – zaznaczył.

– Drugim punktem jest zdefiniowanie triady: ambulatorium-hospitalizacja-opieka długoterminowa. Jest ona w tej chwili zaburzona i powinna pójść w kierunku opieki ambulatoryjnej, wzmocnienia opieki długoterminowej. Hospitalizacja powinna być najdroższym, ale najrzadziej wykorzystywanym ogniwem. To pozwoli na racjonalizację i czasu pacjenta, i środków – tłumaczył.

Łukasz Szumowski przyznał, że system opieki długoterminowej w Polsce wymaga zdecydowanej poprawy, szczególnie wobec postępującego starzenia się społeczeństwa: – To jedno z najpilniejszych wyzwań na najbliższe lata. Jest coraz więcej sukcesów w medycynie naprawczej, w związku z tym coraz więcej pacjentów będzie pacjentami przewlekłymi. Mamy większe możliwości ratowania ludzkiego życia, ale wyzwaniem pozostaje później utrzymanie pacjentów w możliwie najlepszym zdrowiu.

***

– Nowy rząd będzie bardzo sprawną i dobrą drużyną, która będzie pracowała dla realizacji celów krótko, średnio- i długofalowych – powiedział w piątek (8 listopada) premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd będzie realizował dotychczasowe zapowiedzi.

Po zakończeniu posiedzenia komitetu politycznego PiS w piątek wieczorem premier Morawiecki przedstawia skład nowego rządu. Premier zapewnił, że PiS chce kontynuować wszystkie zapowiedzi i programy. – W duchu wiarygodności będziemy prowadzić to, co zapowiedzieliśmy wcześniej. Będziemy realizowali te zmiany – zaznaczył Morawiecki.

Jego zdaniem nowy rząd będzie to „bardzo sprawna i bardzo dobra drużyna, która będzie współpracowała ze sobą dla realizacji celów krótko, średnio i długofalowych”.

Premier podkreślił, że rząd – kandydaci jacy zostali poparci przez Komitet Polityczny PiS – jest w dużej mierze rządem kontynuacji. – Polacy o to nas poprosili żebyśmy się zmieniali, ale utrzymywali te wszystkie zdobycze, które do tej pory społeczeństwu zaproponowaliśmy”- dodał.

Oprócz Piotra Glińskiego i Jarosława Gowina, w rządzie znajdzie się m.in. Andrzej Adamczyk (Ministerstwo Infrastruktury) oraz Jan Krzysztof Ardanowski (resort rolnictwa).

Morawiecki poinformował, że resort sportu jest jedynym resortem, którego kandydat na szefa na razie nie zostanie przedstawiony. – Ministerstwo Sportu to jest jedyne ministerstwo, które jeszcze, nazwijmy to ze względów osobistych, każdy ma prawo do podejmowania pewnych decyzji w pewnych uzgodnieniach – jeszcze dzisiaj tego szefa resortu nie mogę tutaj ujawnić – powiedział szef rządu.

Przypomnijmy, ze wybory parlamentarne, które odbyły się 13 października, wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.).

PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO – 134, SLD – 49, PSL – 30, a Konfederacja – 11.

W Senacie Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 48 mandatów, Koalicja Obywatelska – 43 mandaty. Natomiast KW Polskie Stronnictwo Ludowe – trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – dwa.

W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska).

źródło: rynekzdrowia.pl